Witamy w Przedszkolu!

W życiu zarówno rodzica jak i dziecka przychodzi czas na podjęcie nie lada wyzwania jakim jest pójście do przedszkola. Poniższe wskazówki podpowiadają jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu.

 1. Rozstanie z rodzicem jest najtrudniejsze dla dziecka w pierwszych dniach w przedszkolu. Tym warto zająć się jeszcze zanim dziecko pójdzie do przedszkola. Zostaw swoją pociechę pod czyjąś opieką, aby nauczyła się, że „Mama zawsze wraca”. To wzbudzi zaufanie i nauczy dziecko, że zawsze po nie wracasz.
 2. Opowiedz dziecku o przedszkolu
  Dziecko, które nigdy nie chodziło do przedszkola nie wie czym ono właściwie jest. Obraz tego tajemniczego jeszcze dla dziecka miejsca kreują rodzice. To w jaki sposób o nim opowiadamy, jakie emocje towarzyszą tym opowiadaniom wpływa na to jaki obraz przedszkola powstaje w głowie dziecka. Przedstawiajmy przedszkole jako ciekawe miejsce pełne nowych zabawek i radości.
 3. Pokaż dziecku gdzie będzie jego przedszkole
  Jeśli to możliwe wybierzcie się na spacer w okolice przedszkola, obejrzyjcie plac zabaw i przedszkolny ogródek.
  To co znane, przestaje być dla nas takie straszne!!!
 4. Ucz dziecko samodzielności
  Dzieciom, które same potrafią się ubrać, skorzystać z toalety, samodzielnie zjeść posiłek jest po prostu łatwiej. Wiedząc, że nasze dziecko będzie niedługo chodziło do przedszkola warto uczyć je samodzielności pamiętając jednak o tym, aby nie stawiać przed nim zbyt dużych wymagań, np. kupmy buty zapinane na rzepy i nie zakładajmy ubrań zapinanych na rząd małych guziczków.
  Upewnij się również czy Twoje dziecko potrafi poprosić o pomoc czy zasygnalizować swoje potrzeby. To bardzo ważna umiejętność!
 5. Nie pokazuj swojego lęku
  Odczuwanie lęku o swoje dziecko, przed którym stoi tak ogromne wyzwanie jak pójście do przedszkola, jest zupełnie naturalne.
  Dla większości rodziców pierwsze odprowadzenie pociechy do przedszkola bywa trudne. Jest jednak sposób, aby to ułatwić.

– Wbrew pozorom długie przytulanie się w drzwiach, zapewnianie dziecka, że „wszystko będzie dobrze” to nie najlepsze sposoby. Mówiąc tak dajemy dziecku znać, że jest się czego bać, a przecież w przedszkolu dzieci świetnie się bawią!

– Zaplanuj sobie co powiesz na pożegnanie. Może będzie to po prostu „Kocham Cię, baw się dobrze”, może „Papa, do zobaczenia po obiedzie”.

– Nawet jeśli Twoje dziecko płacze, to prawdopodobnie zaraz po tym jak znikniesz za drzwiami płacz ustanie.

– Nigdy nie mów dziecku „Mama zaraz przyjdzie”. „Pójdę na zakupy i szybciutko wracam”, „Podejdę tylko do auta…”. Nie składajmy obietnic, których nie możemy spełnić. Maluch dzięki temu będzie Ci wierzył i nauczy się, że rodzice zawsze przychodzą po swoje dzieci.

– Okres adaptacyjny pozwala na stopniowe oswojenie się z przedszkolem, będziemy stopniowo wydłużać czas pobytu dziecka w przedszkolu.

 1. Dostosujcie porę wstawania i spędźcie miły poranek
  Bardzo ważna rzecz, o której rodzice często zapominają, to spokojny poranek. Warto obudzić dziecko na tyle wcześnie, aby zdążyć je spokojnie ubrać, zjeść śniadanie lub po prostu zrobić mu pyszne kakao na dobry początek dnia. Poranek spędzony w miłej, spokojnej atmosferze lepiej nastroi dziecko na resztę dnia pełnego wyzwań niż szybkie wstawanie, nerwowe ubieranie się i pędzenie do przedszkola.

Kochani Rodzice – zaufajcie Paniom w przedszkolu.

Rozpoczynamy przygodę z Przedszkolem 16 sierpnia o godz. 10:00